NEDEN CECELİ ORTAOKULU ?

Özel Ceceli Okulları, 1991 yılından bu yana 13 yıllık bütüncül eğitim anlayışıyla anasınıfında Reggio Emillia yaklaşımıyla hayata merhaba diyen, merak eden, araştıran bilgiye meraklı minik yürekleri, Fen Lisesi ve Anadolu Lisesinde yenilikçi projeler üreten araştırmacı gençlere dönüştürür.

Özel Ceceli Okulları kariyer planına kişisel özelliklerine uygun şekilde yön veren, toplumda saygı göreceği, bol kazanç elde edeceği ve seveceği işi yapabilme ayrıcalığına erişebilen mutlu bireyler yetiştirir.

EĞİTİM SİSTEMİ

Özel Ceceli Okullarında eğitim, öğrencilerimizin ihtiyaçlarına yöneliktir. Öğrencilerimizin akademik, duygusal ve fiziksel gelişimlerinin en üst düzeye ulaşmasını hedefleriz. Her öğrencinin öğrenebileceğine, öğretmenin sorumluluğunun onun öğrenmeye giden yol haritasını bulmak olduğuna inanırız. Çoklu zeka teorisini ilk uygulayan ve halen etkin kullanan bir okuluz. Ceceli Ortaokunda okuyan öğrencilerimiz herhangi bir etüt merkezi veya özel öğretmene ihtiyaç duymadan sınavlara öğretmenleri gözetiminde hazırlanır.

Gerekli donanımlara sahip olan Ceceli Ortaokulu mezunu öğrencimizin iyi bir Anadolu veya Fen lisesi kazanmasını hedefleriz. On üç yıllık bütüncül eğitim anlayışımızla okulumuzdan mezun olan öğrencilerimizin Türkiye’nin en iyi üniversitelerini kazanmalarını hedefleriz.

Ceceli Okulları’nda Ortaokul Eğitimi
- 4. sınıf ile başlayan LKS hazırlık süreci, ortaokulda etüt merkezi takviyesi gerektirmeyecek şekildedir. 5 – 6 ve 7. sınıfta her ünite sonunda yapılan klasik sınavların ardından Türkiye genelinde farklı yayın evlerinin konu tarama testleri uygulanır.
- 8. sınıflar okula bir hafta önce başlar.
- 8. sınıfta LKS sınavında sorumlu olunan derslerin saatleri arttırılır ve deneme sınavları iki haftada bir düzenli olarak yapılır.
- Ara tatilde gerçekleştirilen kış okulunda öğretmenlerimiz gözetiminde yoğunlaştırılmış konu tekrarı ve soru çözümü yapılır.
- Sınav hazırlık programı LKS koordinatörü tarafından planlanır ve özenle takip edilir.
- Öğrencilerimizle birebir ilgilenen öğrenci koçları ortaokulda sınav hazırlığının yürütülmesinden ve öğrencilerimizin başarı takibinin yapılmasından sorumludur.

Eğitim sistemimizde yabancı dil önemli bir yere sahiptir. Çağın gerekliliklerine ayak uydurabilen, İngilizceyi ve diğer yabancı dilleri etkin kullanabilen dünya vatandaşları yetiştirmeyi hedefleriz. Pearson ELT ve Cambridge yayınlarını kullandığımız okulumuzda Native Speaker destekli İngilizce eğitimi verilmektedir. Yurt dışında İngilizce öğrenimi için her yıl 5. ve 6. Sınıf öğrencilerimizle Kıbrıs Kış Kampına, 7. ve 8. Sınıf öğrencilerimizle İngilizce Dil Okuluna gidilmektedir. Okulumuzda İngilizcenin yanı sıra ikinci yabancı dil olarak Japonca, İtalyanca ve Almanca eğitimi verilmektedir.

Dünyaya Yön Verecek Liderler yetiştirmek için her yıl liderlik kampları düzenlenmektedir. İlkbaharda düzenlediğimiz deneyimsel öğrenme modelli kampımızda öğrencilerimiz takım çalışması, paylaşma, yardımlaşma, hedef belirleme, karar verme, zaman yönetimi becerilerini gerçek yaşam uygulamalarıyla geliştirme fırsatı bulurlar. 8. sınıfta programlı öğrenme modeli ile kış okulumuzda öğrencilerimiz sınava etkin bir şekilde hazırlanırlar. Öğrencilerimizin kişiye özgü akademik ihtiyaçlarını belirlediğimiz, programlı çalışma, zamanı verimli kullanma, anında geri bildirim ve iyileştirme fırsatı yakaladıkları kış okulumuz düzenli olarak her yıl ara tatilde yapılır.

Eğitim sistemimizde öğrencilerimizin akademik gelişimlerinin yanı sıra fiziksel, duygusal gelişimleri, ilgi ve yetenekleri de önemli bir yer tutar. Beden eğitimi, müzik, halk oyunları, sahne gösterileri, görsel sanatlar ve öğrencilerin ilgileri doğrultusunda seçtikleri, kaliteli vakit geçirerek yeteneklerini geliştirme imkanı buldukları Ceceli Gelişim Akademisinde eğitim sistemimizin vazgeçilmez yönleridir.

Uyguladığımız eğitim sistemiyle akademik, duygusal ve fiziksel gelişimini en üst düzeye çıkarmayı hedeflediğimiz tüm öğrencilerimiz “Kariyer Planlama Merkezimiz” sayesinde meslekler hakkında bilgi edinir, ilgi ve yetenek analizleri doğrultusunda tercih ettikleri mesleklerle ilgili rol modellerle tanışma fırsatı bulur ve böylece akranlarından bir adım önde olurlar.

Ceceli Okulları Milli ve Manevi değerlerine sahip, sosyal duyarlılığı gelişmiş, kendine güvenen, sanata ve spora ilgi duyan, eleştiren, araştıran, sorgulayan ve çevre koruma bilinci gelişmiş bireyler yetiştirir.


CECELİ'DE YABANCI DİLÖzel Ceceli Okulları olarak yabancı dil eğitimini önemsiyoruz. Dünyaya yön verecek olan liderler’ in dünya dillerini biliyor ve bu dilleri en iyi seviyede kullanarak kendini ifade edebiliyor olmasını hedefliyoruz. Okulumuz da çok iyi derecede İngilizce ve bunun yanında iyi derecede ikinci ve üçüncü bir yabancı dili konuşabilecekleri dil öğretim programı uygulanır.

Özel Ceceli okulları ileri derecede İngilizce bilen öğrenciler yetiştirmeyi amaç edinilir ve öğrencilerimizin seviyeleri sene başında “Pearson Placement Test” uygulanarak belirlenir.

Bu seviyeler CEF (Common European Framework-Avrupa Ortak Dil Seviye Tanımları) esas alınarak belirlenmektedir.

Öğrencilerimize A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 olarak belirlenen sınıflamalara ayrılarak İngilizce eğitimi verilir ve yılsonunda yapılan testlerle ilerlemeleri ölçülür.

Bu ölçümler sonucu Özel Ceceli Ortaokulu öğrencisinin 8. Sınıftan en az A2 seviyesinde İngilizce yeterliğe sahip olarak Özel Ceceli Anadolu Lisesi’ne geçmesi hedeflenir.

Akademik İngilizce çalışmalarımızla eşzamanlı olarak öğrencilerimize haftada bir ders saati olmak üzere bilgisayar laboratuvarında “Pearson Active Learn Reading Program” yapma imkânı sunulmaktadır.

Bu uygulama eğitimin ve teknolojinin iç içe olduğu Blended Learning model doğrultusunda yapılır.

Öğrencilerimiz yabancı dildeki dört ana beceriyi (dinleme, konuşma, okuma, yazma) ana dili İngilizce olan bir öğretmenle (Native Speaker) geliştirme fırsatı bulur.

İngilizce öğreniminin günlük yaşamda kullanımı ile desteklenmesi ve İngilizce seviyelerinin gelişmesi için her yıl düzenli olarak uluslar arası kamplara götürülür.

Kış tatilinde Kıbrıs’ta kurum öğretmenlerimizle gün boyu İngilizce konuşarak ve aktiviteler yaparak İngilizce pratiği yaparlar.

Yaz tatilinde ise Malta, İrlanda ya da İngiltere’deki dil okullarına gidilir.

Okulumuzda Cambridge Sınavlarına hazırlık çalışmaları yürütülür.

5.sınıf öğrencilerimizle MOVERS,

6.sınıf öğrencilerimizle FLYERS,

7.sınıf öğrencilerimizle KET

8.sınıf öğrencilerimizle PET sınavlarına yönelik çalışılır.

Bu çalışma ve yeterlikleri sonunda, uluslar arası anlamda geçerliliğe sahip olan Cambridge Sınavları

Sertifikasını almaya hak kazanırlar.

Özel Ceceli Okulları öğrencilerimizin ve diğer öğrencilerin Cambridge Sınavları’ na girebileceği bir Cambridge Sınav Merkezidir.

Öğretmenlerimizin sürekli gelişmesini hedefleyen Özel Ceceli Okulları’nda Development Oxford Teachers Academy eğitim programları da devam etmektedir.

Özel Ceceli Ortaokulların’ da ikinci yabancı dil programı kapsamında Almanca ve Japonca dersleri verilir.

Bunlara ek olarak hafta sonu kurs programında İtalyanca eğitimi yapılmaktadır.

Bu özellikleri ile Özel Ceceli Ortaokulları çok dilli bir okul olarak diğer kurumlara göre farklılık göstermektedir.